Home / Webmaster / Telefonu Garanti Dışı Bırakan Durumlar Nelerdir?

Telefonu Garanti Dışı Bırakan Durumlar Nelerdir?

Telefonu Garanti Dışı Bırakan Durumlar Nelerdir?

Cep telefonlarına adeta bir servet ödediğimiz bu dönemlerde telefonun garanti durumu bizler için oldukça önemlidir. Bir telefonu seçerken garantisinin hangi firmadan olduğunu bile dikkate alan bireyleriz. Ancak bazı durumlar vardır ki en iyi servis tarafından da garanti kapsamında olsa o durumlarda telefonunuz garanti kapsamı dışında kalıyor. Yani bu durumlarda telefonunuz garanti kapsamına girmiyor ya da garanti karşılamıyor. Genellikle kullanıcı hatası olarak nitelendirilen bu hataları sizlere açıklamaya çalışacağım.

Telefonu Garanti Dışı Bırakan Durumlar Nelerdir
garanti belgesi

Telefonu garanti kapsamı dışında bırakan durumlar:

Su ile temas etmesi:

telefonun suya düşmesi
telefonun suya düşmesi

Telefonlarımız, içerisinde su bulunan bir kovaya, küvete, tuvalete vs. bir yere düşüp ıslandığında maalesef garanti kapsamı dışında olur. Hatta suya dayanıklıdır ifadesi yer alan telefonlar dahi sadece tatlı su için geçerlidir. Yani deniz suyuna temas ettiği zaman bu telefonlarda garanti kapsamı dışında kalmaktadır.

Darbe alması durumunda:

darbe almak
darbe

Cep telefonunuz, kullanım esnasında yere düşebilir, ya da masaya koyarken sert bir zemine düşebilir, hatta birisine uzatırken elinizden kayması sonucu dahi düşebilir. Bahane ne olursa olsun, düşmesi, anahtar veya başka bir cisim ile darbe alması telefonun garanti kapsamı dışında kalmasına sebep olur.

Farklı şarj aleti kullanılması:

farklı şarj aleti
farklı şarj aleti

Genellikle telefonumuzun şarj cihazı bozulduğunda yan sanayi dediğimiz ucuz şarj aletleri almaktayız. Ancak bu şarj aletleri gerilimi düzenleyemediği için fazla gerilim ile telefonumuzun devrelerini yakabilir. Bu durumda da telefonumuz garanti kapsamı dışında kalır.

Ekranın kırılması ya da çizilmesi:

telefon ekranı kırılması
telefon ekranı kırılması

Cep telefonunuzun en hassas bölgesi ekranıdır. Ekran kendiliğinden sararmaması veya çatlamaması dışında ki neredeyse tüm durumlar garanti kapsamı dışında bırakmaktadır. Mesela ekranın anahtar, bıçak, yere düşme sonucu gibi durumlarda çizilip veya kırılması telefonunuzun garanti kapsamı dışında olmaktadır.

Telefonu buzdolabında bırakmak:

telefonu buzdolabına sokmak
telefon donması

Evet şaka değil. Telefonunuz ısınıyor diye veya başka bir düşünce ile derin dondurucuya veya buzdolabına koyarsanız ve telefonunuz bozulursa bu durumda garanti kapsamı dışında kalacaktır.

Telefonunuzu güneşte unutmak:

güneş
güneşe tutmak

Güneş ışını uzun süre aynı alana düştüğünde yakıcı bir hasara sebep olabilir. Güneş ışığına uzun süre maruz kalarak erime, ekranda sararma gibi durumlarda da telefonunuz garanti dışı kalmaktadır.

Root işlemi:

telefona root atmak
root işlemi

Root işlemi, telefonunuzun izin ayarlarını serbest bırakmak diyebilirim. Bu durumda eğer telefonunuz bozulursa maalesef garanti kapsamı dışında kalacaktır. Ancak root işlemi sonrası isterseniz geri rootu kaldırabilirsiniz. Kaldırdığınızda tekrar garanti kapsamına girecektir. Apple kullanıcıları içinde root olmasa dahi jailbreak işlemi ile aynı şeye maruz kalacaksınız.

Telefoncular tarafından tamir görmesi:

telefon tamir etmek
tamir

Telefonunuz bozulduğunda ya da bir sorun oluştuğunda serviste beklememek için yakında ki bir telefoncuda tamir ettirmek isteyebilirsiniz. Ancak bu durumda telefonunuz servis dışında bir yerde tamir görmüş diyerek garanti kapsamı dışında kalacaktır

Bu tarz bir eyleme maruz kaldığınızda genelde sizleri telefon sigortaları kapsama altına alacaklarını söylüyorlar. Eğer cep telefonu sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz BURADAN yazıma ulaşabilirsiniz.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

2 Yorumlar

  1. Yazı gerçekten bilgilendirici olmuş, telefon garantisi ve garanti dışı bırakan konuları herkes göz ardı ediyor ve servisler yüksek para alıyor.

  2. Garantili telefon hikaye o zaman … Alırım yurtdışından başlarım garantisine en azından herhangi bir sorunda aradaki fiyat farkını %100 has paralı garantiyle kapatırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.