Home / Webmaster / WampServer Turuncuda Kalma Sorunu ve Çözümü

WampServer Turuncuda Kalma Sorunu ve Çözümü

WampServer Turuncuda Kalma Sorunu ve Çözümü

WampServer özellikle benim gibi programlama ile uğraşan kişilerin denemelerini yapmaları için localhost olarak kullandıkları programların başında gelmektedir. WampServer’ı sanırım Windows Xp zamanından beri kullanan birisiyim ancak WampServer Windows 8 ile birlikte sorunları çıkmaya başladı. Özellikle birçok program gibi WampServer’da Windows 10 ile çalışırken birçok problem yaşatmaya başladı. Bu sorunlardan birisi de Windows 10 Wampserver turuncuda kalma problemidir.

Bilgisayarınızın işletim sistemi Windows 8 veya Windows 10 sürümlerinden birisiyse ve Wampserver’ı çalıştırmaya başladığınızda ilk önce kırmızı bir şekilde yanar ardından ise turuncu bir renge geçer ve aktif olduğunda ise yeşil olmaktadır. Ancak burada ki problemde Wampserver turuncu ışıkta kalmaktadır ve Wampserver yeşil yanmamaktadır. Haliyle Wampserver’ı kullanamaz duruma gelmektesiniz. Ancak Wampserver’ın yeşil ışık yanmamasının çözümü de oldukça basit işte resimli anlatım;


WampServer’ın Yeşile Geçmemesinin Çözümü:

Aslında bu sorunu dediğim gibi Windows 8 veya Windows 10 sürümlerinde yaşadığınızı düşünüyorum benimde Windows 10 kullanırken Wampserver hatası almamla farkına vardığım bir işlemdir. İlk önce bilgisayarımızın arama kısmında “Hizmetler” diye aratıyoruz ve çıkan bölümü açıyoruz.

windows hizmetler
windows hizmetler

Çıkan ekranda bizim karşımıza iki türlü yazı çıkabilir benim içerik dilim İngilizce olduğu için “Web Deployment Agent Service” diye bir bölüm bulunuyor bazı arkadaşlarda ise “Web Dağıtıcı Aracısı Hizmeti” gibi bir bölüm çıkacaktır, bunun üzerine tıklayarak ya da sol köşedeki bölümden seçerek “Sonlandır diyoruz.”

wampserver hizmetleri
wampserver hizmetleri

Bu işlemi yaptıktan sonra Wampserver’a tekrar geliyoruz ve “Bütün servisleri yeniden başlat” kısmına tıklıyoruz ve sorunumuz çözülüyor. Artık Wampserver yeşil yanacak yani aktif olacaktır. Unutmayın ki bunu bilgisayarınıza her reset attığınızda tekrarlamanız gerekecektir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir yorum

  1. WampServer Turuncuda Kalma Sorunu ve Çözümü benim için çok onemliydei turuncuda kalmayı geçmek çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.