Home / Webmaster / Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları

Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları

Windows 10 bilgisayarınızı hızlandırma ayarı

Windows en güncel işletim sistemi olarak bizlere sunduğu Windows 10 tarafında da maalesef eski hantallığı korumaya devam ediyor. Biz Windows kullanıcıları binlerce liraya aldığımız bilgisayarları Linux ya da Mac gibi performanslı şekilde kullanamıyoruz ya da stabil tutamıyoruz. Bu yazımda hali hazırda Windows 10 kullanan ve Windows 10 bilgisayar hızlandırma işlemi yapmak isteyen kullanıcılara hitap ediyor.

Windows 10 bilgisayar hızlandırma ayarları birkaç yıllık eski olan bilgisayarlara uygulanacağı gibi aynı zamanda sıfır olan yeni güncel bilgisayarları da daha hızlı hale getirmek için uygulanabilir. Windows 10 bilgisayar hızlandırma ayarlarını yaparken temel amacımız ihtiyacımız olmayan lüks ayarlardan kurtularak bilgisayarımızın hız performansını maksimum seviyeye çıkartmak olacaktır.

Windows 10 bilgisayar hızlandırma ayarları yaparken bazı ayarları sizin tercihinize bırakacağım çünkü bazı yapılacak hamleler bilgisayarınızı hızlandıracak olsa da dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Zaten bunun uyarısını da yapacağım. Artık bilgisayarımızı hızlandırma ayarlarını yapmaya geçelim…

Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları# En İyi Performans Ayarı

Bilgisayarımızı hızlandıracak şekilde optimize etmek için ilk yapacağımız işlem için Bilgisayarım sekmesine sağ tıklayarak özellikler diyoruz ve sol üst köşede bulunan menüden “Gelişmiş Sistem Ayarları” sekmesine tıklayınız.

Ardından çıkacak ekranda Performans bölümünün altında yer alan “Ayarlar…” sekmesine tıklayınız. Sizlere bilgisayarınızın performansı için görsel efekt ayarlarının bulunduğu sayfa gelecektir. Burada “En iyi performans için ayarla” kısmını seçiniz ve uygula deyiniz.

Bu bilgisayarınızın görsel performansını düşürecek ancak işlemsel performansını arttıracaktır eğer bazı ayarları da kendinize göre deneme yoluyla eklemek isterseniz orada ki tiklerin bazılarını mesela “Sürüklenen pencere içeriğini göster” gibi seçenekleri işaretleye bilirsiniz.

# Güvenlik ve Bakım Ayarları

güvenlik ve bakım

Windows 10 hızlandırma ayarlarından bir diğeri de güvenlik ve bakım ayarları kısmında olacaktır. Bunun içinde yine Bilgisayarım sekmesine sağ tıklayarak özellikler diyoruz. Ardından bu sefer sol altta bulunan “Güvenlik ve Bakım” sekmesine tıklıyoruz.

Açılan pencerede sol taraftan “Kullanıcı Hesabı Denetimi ayarlarını değiştir” kısmına tıklayınız ve açılan ekrandaki ayarı en alt seviyeye getiriniz. Windows bunu sizin için önermediğini söyleyecektir ancak performans artışına katkısı oldukça iyidir.

Daha sonra tekrar önceki ekrana gelerek bu sefer sol taraftan güvenlik ve bakım ayarlarını değiştir kısmına tıklayınız. Açılacak pencerede “Kullanıcı hesabı denetimi, Ev grubu, Dosya geçmişi, Çalışma klasörleri” gibi olan bazılarında ki tik işaretini kaldırıp tamam demelisiniz. Burada ki benim tavsiyemdir diğerlerini de kaldırmak isteyebilirsiniz.


# Diskinizden Gereksiz Şeyleri Temizleyin

Bilgisayarımız yaptığımız her işlemi kayıt altına alacaktır ve bunların birçoğu bir süre sonra çöp dahi olsa belleğinde yer kaplamaya devam edecektir. Bunun önüne geçmek için zaman zaman disk temizleme işlemi yapmalıyız. Özellikle Windows 10 bilgisayar hızlandırma ayarları kısmında da değinmek istediğim bu ayarı yapmanızı mutlaka öneriyorum.

disk temizleme

Bunun için C veya D sürücüsüne gelerek ki çoğunlukla geçici dosyalar C diskinde tutulmaktadır ve sizin bu C diskine sağ tıklayarak özellikler demenizi istiyorum. Daha sonra gelen ekrandan diski temizle kısmına tıklayınız. Burada sizlere birçok seçenek sunacaktır.

Benim tavsiyemde ise “Geçici internet dosyaları, Geri dönüşüm kutusu, Geçici dosyalar” gibi bazı dosyaları temizle demek olacaktır. Bu işlem hem bilgisayarınızda boş alan açacak hem de gereksin şişmesinin önüne geçecektir.

# Eski Windows Atıklarını Temizleyin

Windows 10 bilgisayar hızlandırma ayarlarından birisi de eski Windows sürümüne ait çöpleri temizlemek olacaktır. Birçok Windows 10 kullanıcısı daha önceden Windows 8 veya Windows 7 kullanarak geçiş yapmıştır.

Eğer sizde bu kullanıcılardan biriyseniz bilgisayarınızın C diskinde yer alan “Windows.old” isminde bir klasör olduğunu göreceksiniz. Eğer daha sonra tekrardan bu eski Windows sürümüne dönme gibi bir niyetiniz yoksa bu eski Windows dosyalarını silmenizi tavsiye ederim.

# En İyi Güç Ayarları

Bilgisayarınızı hızlandırmak istiyorsanız ve özellikle de bu bilgisayar laptop tarzı bir bilgisayarsa bu işlem çok daha fazla işinize yarayacaktır. Bunun için yapmanız gereken Denetim masası > Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri adımlarını takip etmelisiniz.

 

Daha sonra karşınıza çıkacak olan ekranda Dengeli ve Güç tasarrufu modunun olduğunu görürsünüz. Ancak aşağıda yer alan ek planlar kısmına tıkladığınızda Yüksek performans ayarının olduğunu görürsünüz. Siz buradan bu yüksek performans ayarı kısmını seçmelisiniz ve dilerseniz onun ayarlarından da ekran uyutma süresini uzatabilirsiniz.
Bu işlem bilgisayarınızın belki daha fazla güç tüketimine yani şarjının biraz daha az gitmesine sebep olabilir ancak performans kısıtlaması yapmayacağı için daha hızlı bir bilgisayara sahip olmanızı sağlayacaktır.

# Tema Ayarlarını Değiştirin

Eğer Windows 10 bilgisayarınızı hızlandırmak istiyorsanız ve benim için görünüm değil performans önemli diyorsanız bazı tema ayarlarını yapmanız fayda sağlayabilmektedir. Bunun için masaüstü ekranda sağ tıklayıp kişiselleştir sekmesine tıklayınız.

Daha sonra açılan ekranda Temalar > Tema Ayarları kısmını açınız bu ekranın en altında yer alan ayarlar emin olun yüksek performans için faydalı ancak görsellik bakımından size biraz yavan gelebilecek ayarlardandır. Eğer bu düşük görsel yüksek işlem ayarını istemiyorsanız da tavsiyem standart Windows temasını kullanmanız olacaktır.

# Bilgisayar Başlangıcını Hızlandırma Ayarı

Windows 10 bilgisayarınızın aynı zamanda daha hızlı açılmasını da istiyorsanız CTRL+SHİFT+ESC tuş kombinasyonuna basarak görev yöneticisini açınız. Burada Başlangıç kısmına gelip size bilgisayarınızın başlatılacağı sırada hangileri direk olarak çalıştıracağını gösteren ekranı sunacaktır.

Bu ekranda sizler eğer bilgisayarınızın hızlı açılmasını istiyorsanız öncelikle burada çok acil ihtiyaç duymadığınız mesela Photoshop ya da bir oyun programı gibi programların üzerine sağ tıklayarak devre dışı bırak demelisiniz.
Bu sayede bu uygulamalar bilgisayarınız açılırken otomatik açılmayacak ancak siz yine elinizle istediğiniz zaman açabileceksiniz tabi ki bu size bilgisayarınızın hızlı açılması konusunda yardımcı olacak.

Tüm bu işlemleri yaptığınızda Windows 10 bilgisayarınız daha hızlı olacaktır. Bu ve bunun gibi tüm makalelerimden haberdar olmak için bildirimleri aktif etmeniz yeterlidir. 

 

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

10 Yorumlar

  1. win 10 daha kullanmaya başlamadım ama yakında herhalde bende geçerim. yazı gayet güzel ve insanların işine yarar

  2. Değiştirilmesi gereken ayarları değiştirdim; fakat Windows’um hala çok yavaş çalışıyor. Başka bir terslik olmalı.

  3. Ben pek sıkıntım yok gayet iyi çalışıyor ama nadir kasılmalar oluyor hiç beklemediğim anlarda denk geliyor. Listede yer alan ayarlardan birkaç tanesini deneyeceğim.

  4. sanırım windows8 den windows 10a geçme zamanı gelmis. gerci laptopta halen xp var oda ayrı 😀 ancak eski bir laptopta eski surum işletim sistemi olur

  5. Bu aralar bilgisayarda yavaşlamaya başlamıştı. Verdiğiniz windows 10 bilgisayar hızlandırma ayarları sayesinde daha iyi oldu. Teşekkürler.

  6. Dediklerinizi uyguladım bilgisayarım gayet hızlandı.

  7. Ramdisk kullanarak windows 10u hızlanddırabılırsınız.

  8. win 8 de de oluyor arkadaşlar sadece win 10 değil, zula da 15 fps daha fazla alıyorum

  9. Bu görseli ben hazırladım. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.