Home / Webmaster / WordPress Sitenin Temasını Öğrenme

WordPress Sitenin Temasını Öğrenme

Bir internet sitesini gezerken eğer bir webmaster ya da bu işlerle ilgili biriyseniz sadece içeriğine dikkat etmez aynı zamanda o sitenin tasarımına ve temasına da dikkat ederiz. İşte bu yazımda tamda bu noktada ki meraklı arkadaşların işine yaramasını sağlayacak bir şey… WordPress sitenin temasını öğrenme derken aslında birkaç yabancı internet sitesini kullanacağız diyebilirim.

Daha önce de sizlerle bir sitenin hangi alt yapıyı kullandığını öğrenmenin bir yolunu paylaşmıştım ki o yazıma da BURADAN ulaşabilirsiniz. Diyelim ki internette geziyorsunuz ve sitenin tasarımı çok hoşunuza gitti ve sizde o tasarıma benzer bir proje yapacaksanız hemen sitenin alt yapısına bakıyorsunuz ve WordPress olduğunu gördüyseniz şimdi ki WordPress sitenin temasını öğrenme adımına geçiyoruz…


WP Theme Dedector Kullanarak Bulmak

wp theme detector

WP Theme Dedector sitesi benim de WordPress sitenin temasını öğrenme kısmında sıkça kullandığım bir online webmaster aracıdır. Sizlerin de WP Theme Dedector sitesini kullanarak kolay bir şekilde o sitenin temasının adını öğrenmenize yardımcı olacaktır. Tek yapmanız gereken WP Theme Dedector sitesini açmak ve arama ekranına sitenin linkini yapıştırıp sonuca bakmak olacaktır.

Wordpress Sitenin Temasını Öğrenme işlemi
WordPress Sitenin Temasını Öğrenme işlemi

Ayrıca WP Theme Dedector sitesi sizlere sadece temanın adı ve sürümünü göstermekle kalmıyor aynı zamanda o site içerisinde kullanılan birçok WordPress eklentisini de sizlere göstererek kullanabilmenize imkan tanıyor.
WP Theme Dedector sitesine gitmek için tıklayınız.


Bir Site Kullanmadan Bulmak

kaynak kod site
kaynak kod site

Bu anlatacağım yolda ise herhangi bir aracı internet sitesi ya da program kullanmadan sitenin kaynak kodlarına bakarak bulmak olacaktır. Eğer tema adını site sahibi bir sebepten ötürü gizlemediyse şu adımları izleyerek WordPress sitenin temasının adını bulabilirsiniz. İşte öğrenmek için yapmanız gerekenler:
Adım 1: Sitenin bir sayfasını açınız.
Adım 2: Sayfa üzerinde fare ile sağ tık yapın ve İncele sekmesini açınız.
Adım 3: Karşınıza sitenin kodlarının olduğu bir bölüm gelecektir.
Adım 4: Ctrl+F kombinasyonu yapınız.
Adım 5: “wp-content/themes/” kısmını kopyalayıp yapıştırınız.
Adım 6: Bul dediğiniz de “wp-content/themes/tema-adı” gibi kısımda ki yer temanın adıdır.Bu adımları takip ederek ulaştığınız yerde WordPress sitenin tema adını öğrenebileceksiniz. Bu ve bunun gibi diğer tüm içeriklerimden haberdar olmak için bildirimi aktif etmeniz yeterlidir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

11 Yorumlar

 1. bazen actığım sitenin temasını cok merak eidyorum ancak nasıl bulabilirim diye kendimi yedim durdum. bu kadar kolay oluca aklıma bile gelmezdi

 2. Cidden çok iyi bir araç daha önce denk gelmemişti bilseydim kullanırdım çoğunlukla. Ben themeforest’ten saatlerce tema aradığımı biliyorum çok işime yarayacak.

 3. WP Theme Dedector oldukça basit mantıkla programlanmış. Rahatça kullanabiliyorsunuz.

 4. genelde karşımıza çok güzel temalar gelir ama biz bunları pek bilmeyiz bu bilgi için elinize sağlık

 5. bir WordPress Sitenin Temasını Öğrenmek gerçekten merakımızı gidermek için iyi oluyor merak ettiğim siteler var gerçekten

 6. Yeni bir site hapicam haril haril tema arayisindayim. O yuzden diger sitelerin temalarini ogrenme pesindeyim ancak bir tulu bulamiuorum

 7. WordPress sitenin temasını öğrenme konusunda aydınlatıcı bir yazı olmuş. Ayrıca WP Theme Dedector gayet kullanışlı bir program.

 8. Çok güzel bir makale olmuş, teşekkürler.

 9. web sitelerin temalarını bazen insan öğrenmek ister o kadar güzel temalar oluyor ki insanın kullanası geliyor.

 10. Bazen guzel bir tema goruyorum ve merak ediyorum temasi nedir diye. Ancak wordpress ise bu sayde ulasabiliyorum. Diger kisimlar icin ne yapmaliyim

 11. böylelikle merak ettiğimiz temaların isimlerine çok kolay ulaşabileceğiz..teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.