Home / Çay molası / Yayılarak Oturmak, Son Buluyor

Yayılarak Oturmak, Son Buluyor

Yayılarak Oturmak, Son Buluyor

Toplu taşıma araçlarını kullanan kişilerin neredeyse her gün karşılaştığı birçok problem vardır. Bu problemlerden bir tanesini de özellikle kadınlar yaşıyor. Toplu taşıma araçlarında yayılarak oturan kişilerden rahatsızlık duyan kişiler bunu çoğu zaman dile getiriyor ancak şu zamana kadar bir şey olmuyordu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Metro İstanbul Twitter hesabından paylaştığı bir twit ile bu konu gündeme geldi ve konunun daha da ileri seviye taşınmasını düşündürüyor. Kadınların daha sık şikayetçi olduğu bu sorun metro, otobüs, tramvay gibi tüm toplu taşıma araçlarında yaşanıyor.

ibb

Kadınları Rahatsız Ediyorlar!

Bir kadının asla yanındaki erkeğin bacaklarını yayarak kendisine dokundurmasını ya da buna benzer çirkin davranışları hoş görmesini beklememek gerekiyor. Bunun yanında bu sadece kadınlar için değil aynı zamanda yanınızda ki diğer insanın rahatsız olmamasını ve onun alanını işgal etmemek gibi görgü kurallarını da çiğnemek anlamına geliyor.

Bu konuda henüz yeni yeni belediyenin açıklamaları ve uyarmaları gibi şeyler yayılmaya başlasa da henüz bu konuda bir yasal yükümlülük ortaya çıkmadı. Ancak bu tarz bir oluşumun dahi bu sorunun çözümü için gerekirse daha büyük yaptırımlara ön ayak olacağını düşünüyorum.
Yandaki kadının sesini çıkartmaması üzerine daha da ileri giden erkekler adeta bu durumu tacize kadar ilerletebiliyor. Bu yüzden bu davranışın hiçbir şekilde olmaması en güzeli ve kadınların da rahat edeceği bir sonuç olacağını düşünüyorum.

“Yayılarak oturma” artık son buluyor. Tüm dünyada kabul görmüş bu kurala uyalım ve uymayanları uyaralım.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

15 Yorumlar

 1. Yayilarak oturmak nedir arkadas. İnsan gibi oturun. Herkes yerini bilsin. Baskalarina saygi gostermek lazim. Kendine yapilmasini istemediyini baskasina yapmayacaksin demisler. Onun kiz arkadasina aynisi yapilsa ne tepki verir acaba

 2. Çok yerinde bir karar. Sadece kadınlar değil bazen erkekler bile rahatsız oluyorlar. İstanbul belediyesini kutluyorum. Yerinde bir uygulama olmuş.

 3. Maalesef saygısız insanlar memleketin her yerinde daha doğrusu her ülkede. Bunun için bir yaptırım uygulanmalı.

 4. Kalksın tabi. Edepsizce oturmak nedir toplu taşımada

 5. Ben genelde toplu taşıma araçlarını kullanmam ama yanıma bir bayan oturunca iyice gerilirim sıkı sıkı otururum yani yanlışlıkla dokumamak için yada yer değiştiririm. Kadın milleti hemen yanlış anlar.

 6. neyse bu habere sevindim özellikle erkeklerin oturuşları bizi rahatsız ediyor resmen taciz eder gibi oturuyorlardı birşey de söyleyemiyorduk umarım yerinde ve denetlemeli bir karar olur

 7. Ah ah bayanlarin en buyuk kabusu sizden once oturulmussa yan koltuga ya oturamazsiniz ya da tanimadiginiz birine temas etmekten kacamazsiniz egri bugru o yolun bitmesini beklersiniz. Cok beter biseydir. Vir de uyarsaniz teralebirsiniz. İnsanlar cok acayip.

 8. Bayanlarin korkulu ruyasi da denilebilir. Oyle tipleri aninda atmak lazim aractan.

 9. Gecende byle gorgusuz birisi vardi otobuste. Yanindaki bayan uyarjnxs in taksiye bin ozaman dedi ustelik. Neyseki cevreden tepki geldide kendisi inmek zorunda kaldi

 10. kesinlikle sadece oturduğu koltuk alanı kadar bacaklar açılabilmeli. bu insanları rahatsız etmekten ziyade bir görgü kuralı aynı zamanda.

 11. Yayılarak Oturmak yapmadığım bir hareket ve günümüzde malesef yaygın
  kadınlarımızı oldukça rahatsız eden bir hareket uzak durulmalı

 12. Yayılarak oturmak özellikle insanların içinde edepsiz insanların işidir. Bu yüzden adam gibi oturmak lazım.

 13. çok iyi olmuş bu haberi duyduğuma çok ama çok sevindim gerçekten rahatsız edici

 14. Gecenlerde bindiyim otobuste bu sekilde oturan bir genc vardi. Otobus dolunca neyseki anladi hatasinda tiparlandi. Yoksa sanirim kavga cikacakti

 15. böyle yayılarak oturanlara gıcık oluyordum neyseki artık bu uygulama ile kurtulmuş olacağımıza inanıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.