Home / Yazılım Dünyası / Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Bir yazılım mühendisliği öğrencisi olarak, özellikle yazılım mühendisliği üzerine ilerlemek isteyen kişilerden çok sık duyduğum bir soru olan “Yazılım mühendisi ne iş yapar?” sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Yazılım mühendisliği dünyada popüler olsa da ülkemizde yeni yeni keşfedilmeye başlayan bir mühendislik alanı olduğu için çoğu kişinin kafasında birçok soru işareti bulunuyor. Bu yazımda yazılım mühendisliği ve yazılım mühendisinin görevleri ile bilgilerde vermeye çalışacağım.

Yazılım Mühendisliği Nedir?

Yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliğinin bir alt bilim dalı olan bir mühendislik alanıdır. Yazılım Mühendisliği programının amacı, tıbbi teşhis ve tedavi uygulamalarından bankacılığa, mühendislikten sosyal bilimlere, telekomünikasyon uygulamalarından hizmet sektörüne, sanattan istatistiksel çalışmalara, oyunlardan aklınıza gelebilecek tüm alanlara yazılım problemlerini disiplinler arası bir çalışma ile çözümleyebilen, analitik düşünce yapısına sahip mühendisler yetiştirmektir.

Yazılım mühendisliği 4 yıllık bir lisans bölümü ile eğitim verilen bir üniversite programı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu eğitimi başarı ile tamamlayan kişilerde yazılım mühendisi ünvanına sahip olmaktadır.

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Gelelim en merak edilen konuya, bir yazılım mühendisi ne iş yapar. Bu sorunun cevabı aslında biraz karmaşıktır. Sebebi ise ülkemizde yazılım mühendisinin biraz farklı algılanmasından kaynaklanmaktadır. Mesela yazılım mühendisini sadece kod yazan biri olarak gören kişiler bulunmaktadır. Aslında yazılım mühendisi sadece bir programcı değildir.

Yazılım mühendisinin işi çok farklı şekillerde olabilmektedir. Uzmanlık alanına göre bir yazılım mühendisi, test uzmanı olarak bir firmanın yazılım ekibinin parçası da olabilir ya da bir yazılım ekibinin yazılım yönetim uzmanı olarak da çalışabilir.

Her iki durumda da yazılım mühendisinin ilk olarak amacı kendisine sunulan problemi çözümleyerek o probleme en uygun teknolojiyi seçerek en iyi çözümü üretmektir. Çünkü bir yazılım, bir ihtiyaçtan oluşmaktadır. Ortada bir sorun vardır ya da daha da iyileştirilmek istenen bir durum vardır. Bu durumu nasıl daha iyi yaparız? Gibi sorulara cevaplar üretmektedir.


Genellikle yazılım mühendisleri bir ekibin parçası olarak iş yapmaktadırlar. Üst yöneticiler tarafından soruna üretilen çözüm (ekip üyelerine danışılarak da üretilmiş olabilir) parçalara bölünmektedir. Burada yazılım firmasının ya da yazılım ekibinin yazılımı geliştirirken kullanacağı metodolojiye de bağlı olarak farklı şekillerde çalışma imkanı bulunmaktadır.

Ancak genel olarak bakılırsa yazılım geliştirme projesi parçalara ayrılır ve yazılım mühendislerine görevleri verilir. Siz, size verilen görevi yapmak zorunda olursunuz. Kimisi yazılım test uzmanıdır, yazılımın test işlemlerine bakar, kimisi yazılım güvenlik uzmanıdır ve güvenlik alanına bakar, kimisi ara yüz geliştiricidir o alan ile ilgili çalışmalar yapar. Bu yazılım ekibi 2 kişi olabileceği gibi 100 kişi dahi olabilmektedir. Yani bu büyük projelerde bu kadar dallanacağı gibi birkaç kişi ile herkesin her işte görev alması da söz konusu olabilir.

Yazılım Mühendisi Çalışma Ortamı Nasıldır?

Yazılım mühendisi ne iş yapar sorularının arasında bu soru da sıkça gelmektedir. Genel olarak tahmin edileceği gibi yazılım mühendisi ağırlıklı olarak bir masa başı iş olarak tanımlanabilir. Ancak projede alacağınız göreve ve kendinizi geliştireceğiniz uzmanlık alanına göre oturup akşama kadar kod yazma işlemini de yapabileceğiniz gibi toplantıdan toplantıya koşan ve genel planlama ile ilgilenen bir yönetici de olabilirsiniz. Bu biraz size bağlıdır.

Ancak yazılım mühendisi olarak home Office yani istediğiniz yerden çalışabilme imkanına sahip olacağınız gibi bir ofiste gayet takım elbise giyerek çalışmanız da gerekebilir. Bu da yine görev alacağınız firma ve proje ile ilgili farklılık gösterebilir.
Benden Yazılım Mühendisi Olur mu?

Genelde bunu soran kişiler bir yaşa kadar bilgisayar ve teknoloji ile haşır neşir olmamış kişilerin endişesi olarak soruluyor. Aslında isteyen herkes yazılım mühendisi olabilir ama elbette bazı kriterler sizi bu alanda ön plana çıkartacaktır.

Bunların başında analitik düşünme ve gerçekçi çözümler üretebilme yeteneği gelmektedir. Çünkü siz bir mühendis olarak görev alacak ve bir mühendis olarak düşünmeniz istenecektir. Teknoloji ile alakalı olmamış olsanız bile eğitim alacağınız sırada öğrenebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Ama sürekli geliştirmeli ve gelişen teknolojiye ayak uydurmalısınız.

Okuldan alacağınız yazılım mühendisi diplomanız ile maalesef hayal kurduğunuz muhteşem yerlere gelemeyebilirsiniz. Çünkü bu meslekte sizin tecrübeniz ve sürekli aktif olmanız özellikle özel sektör açısından çok büyük avantaj olarak görülmektedir. Bu yüzden eğer yazılım mühendisliği okumak istiyorsanız ya da okuyorsanız mutlaka kendinizi geliştirecek projeler yapmaya ve sürekli gelişen dilleri, teknolojileri takip etmeye çalışın.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir yorum

  1. güzel bir paylaşım olmuş başarılı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.