Home / Uncategorized / Yazılım Nedir? Yazılım Geliştirme Süreçleri Nelerdir?

Yazılım Nedir? Yazılım Geliştirme Süreçleri Nelerdir?

Yazılım Nedir? Yazılım Geliştirme Süreçleri Nelerdir?

Yazılım nedir? Sorunun cevabını vermek için öncelikle bilgisayarda bulunan iki ana bileşeni tanımamız gerekmektedir. Bunlar ikiye ayrılır birincisi donanımdır. Donanım, bilgisayarımızda bulunan fiziki olarak da yer alan parçalara (RAM, İşlemci, klavye vb.) verilen isimdir. İkincisi ise bu yazımında ana başlığını oluşturan yazılımdır.

Yazılımı şu şekilde görebiliriz, elimizde bir sürü fiziksel donanımdan oluşan bir bilgisayar var. Bizde bu parçalara istediğimiz işlemi yaptırmak için, o parçalar arasında bağlantıyı sağlamak için kullandığımız programlara yazılım diyebiliriz. Yazılımlarda aslında kendi içlerinde 3 farklı ana başlıkta toplayabiliriz.

 

Yazılım Grupları;

İşletim Sistemi: İşletim sistemi dediğimiz yazılımlar temel yazılımlardır. Yani bilgisayarımızın donanımlarının iletişimini sağlamasını ve isteklerimizi yerine getirmesini sağlayan yazılımlara denir. Bunlara örnek erecek olursak, Windows, Linux, UNIX gibi işletim sistemlerini söyleyebiliriz.

Uygulama Programları:  Bu tarz yazılımların genellikle belli bir amaca hizmet etmesi için oluşturulmuşlardır. İşletim sistemi üzerinde çalışırlar. Yani bilgisayarlarımızda kullandığımız, Word programı, Adobe programları vs. birçok program bir işi yapmak için üretilmiş yazılımlardır.

Programlama Dilleri: Program yazmak için üretilmiş yazılımlara programlama dili denir. Bunlara da Java, C, C++, C# vb. dilleri de örnek olarak gösterebiliriz.

yazılım geliştirme hayat döngüsü

Yazılım Geliştirme Süreci

Bir yazılımı geliştirmek birçok aşamadan meydana gelmektedir. Normalde birazdan sizlere bahsedeceğim her bir aşama aslında başlı başına bir uzmanlık gerektiren alanlardır. Şimdilik kısa bir şekilde açıklamaya çalışacağım, daha sonra tek tek ele alıp enine boyuna konuşuruz.

Analiz: Bu bölüm, yazılım geliştirmenin ilk adımıdır ve en önemli noktalarından birisidir. Çünkü analiz bölümünde, müşteri ile ilişki kurar ondan problemini detaylıca öğrenirsiniz. Ardından müşterinin problemini, isteğini ve yapılması gerekenleri göz önüne alarak kendinize bir yol haritası çıkartırsınız. Kısacası yazılım analizi bölümünde yazılacak olan yazılımın algoritmasını çıkartırsınız.

Tasarım: Bu aşama belirlenen algoritmadan sonra yapılır. Bu aşama da daha çok kullanılacak teknolojinin seçimi yapılır. Yani yazacağınız yazılım web uygulaması mı yoksa masaüstü uygulaması mı olacak? Ya da yazılımı yazarken hangi programlama dilini seçeceksiniz gibi soruların cevaplarını arayacaksınız.

Kodlama: Yazılacak olan yazılımın analizi ve tasarım aşamalarını yaptıktan sonra kodlama kısmına geçebiliriz. Programı yazan kişiler yani programcılar, ellerinde bulunan analiz raporlarına ve algoritmaya bakarak program için gerekli kodları yazarlar.

Test: Kodlama yapıldıktan sonra hatalar meydana gelebilir. Bunlar ilk olarak programın yazılırken kullanıldığı dile ait komutsal (syntax) hatalarıdır. Bu hataları düzeltmeden programı çalıştıramazsınız.

Diğer oluşabilecek hata ise mantık hatalarıdır. Eğer mantık hatası meydana gelmişse Analiz bölümünde oluşturulan algoritma gözden geçirilmeli ve hatalar giderilmelidir. Test işlemi için, özel eğitim almış kullanıcılar ve yazılımcılar mevcuttur. Bu kişiler sizlerin programınızı müşteriye teslim etmeden hatalarını arayarak, açıklarını bulmaya çalışarak müşteriye teslimden önce düzeltme imkanı sağlarlar.

Kurulum: Test edilmiş ve tarafınızdan müşteriye teslim edilen uygulama gerekiyorsa müşteriye kurulumu yapılır.

Destek ve Bakım: Yazılımsal ürünlerde diğer ürünlerde olduğu gibi hatalar veya sorunlar meydana gelmektedir. Bunu ya kullanan kullanıcılardan kaynaklı ya da değişen sisteme ayak uyduramaması ile ilgili sorunlardır. Bunun için müşterinize gerekli program kullanma eğitimi vermeli ve ihtiyaç duyulduğunda da destek vermelisiniz.

Güncelleme: Müşterinizin size ilk başta ilettiği sorunları çözdüğünüzde bu bir süre idare edecektir. Ancak yazdığınız yazılımın iyi bir yazılım olması için bu yazılımın kolay entegre edilip ya da içerisinden bir parçanın çıkarılmasına müsaade etmesi gerekmektedir.

Müşterinin sonradan ihtiyaç duyduğu gereksinimleri programınıza entegre ederek veya değişiklikler yaparak güncellemelerini yapmalısınız.Yazılımın ne olduğunu ve yazılım geliştirme aşamalarını sizlere kısaca tanımak istedim, daha sonraki paylaşacağım yazılarımda da daha detaylı ve merak ettiğiniz konuları cevaplama niteliğinde içeriklere de yer vereceğim. Herhangi bir sorunuz olursa buradan ya da iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

 

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

İlginizi Çekebilir!

C++ Basit Kod Örnekleri

C++ Basit Kod Örnekleri

C++ Basit Kod Örnekleri C++ programlama dili oldukça yaygın kullanılan bir programlama dilidir. Neden C++ …

Algoritma Nedir? Algoritma Ne İşe Yarar?

Algoritma Nedir? Algoritma Ne İşe Yarar?

Algoritma Nedir? Algoritma Ne İşe Yarar? Algoritma programlama öğrenmek isteyen kişilerin oldukça sık karşılaştığı bir …

2 Yorumlar

  1. Yazılım geliştirmek isteyen ve bunları merak eden birisiyim henüz lise öğrencisiyim ancak yazılım hakkındaki yazılarınızı beğeniyorum bu konuda daha fazla içerik girmenizi isterim 🙂

    • Sevgili Buğra, öncelikle güzel yorumun için teşekkür ederim. Yazılım ve Yazılım mühendisliği, programlama gibi konularda daha fazla makale eklemeye çalışacağım takipte kalmaya devam 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.